Popularne problemy skórne klientek salonów kosmetycznych.

niedziela, 23 października 2016
Pracuję na co dzień w aptece i spotykam klientów z rozmaitymi problemami skórnymi. Odnoszę wrażenie, że rozmaite  reakcje alergiczne, wypryski, przebarwienia, niezdiagnozowane zmiany skórne dotyczą coraz to większej grupy ludzi. Lekarze nie mają niestety czasu na dłuższe rozmowy z pacjentami które stanowią podstawę dla postawienia diagnozy. Ci ostatni szukają pomocy na własną rękę nierzadko wertując internet. Powstają fora skupiające ludzi z podobnymi problemami. Dzielą się tam własnymi doświadczeniami, pomysłami i sprawdzonymi metodami na pozbycie się problemów skórnych. Moją intencją jest publikowanie równie cennych informacji.Które problemy skórne są najbardziej aktualne ?

Trądzik,  nadmierny łojotok.

Problem dotyczy głównie nastolatków i lekarze w UK najczęściej rekomendują żele z 5% czy 10% zawartością nadtlenku benzoilu (benzoyl peroxide). Związek znany z silnych właściwości przeciwbakterycjnych , antyseptycznych, hamujących rozwój bakterii beztlenowych.

Minusy - może podrażniać i nieco wysuszać skórę. Dlatego tez polecam stosować cienką warstwę żelu.

Najczęściej rekomenduję w aptece 2 produkty
  • Acnecide5% w formie żelu
  • Panoxyl Aquagel 10% - tańsza wersja acnecide.  Niektóre osoby twierdzą , że nie tak skuteczny jak droższy odpowiednik.
Jako kosmetolog w gabinecie polecam zabieg z wykorzystaniem kwasu salicylowego. Składnik wielu produktów do pielęgnacji skóry trądzikowej. Jednak w najbardziej skutecznej (stężonej , czystej) formie występuje w produktach profesjonalnych. W tym miejscu polecam zabieg z kwasem salicylowym  o którym napiszę w kolejnym poście.


Przebarwienia

Bardzo popularny problem w moim środowisku pracy. Dotyczy często klientów z subkontynentu indyjskiego którzy  stanowią największą (zdaje się, że jesteśmy na drugim miejscu) mniejszość narodową w UK. Ciemne plamy pojawiają się często na wysokości policzków. Kremy wybielające znajdziecie w każdej aptece. Jasna skóra kojarzona jest w kulturze hinduskiej z lepszym statusem społecznym i szansą na odniesienie sukcesu. Szczególnie w środowisku aktorskim. Stąd też hinduski potrafią wydać krocie na dobry krem wybielający.

Niezależnie jednak od fototypu każda twarz wraz z wiekiem narażona jest na powstawanie przebarwień. Dotyczy to szczególnie osób które nadmiernie wystawiały buźkę na słońce bez stosowania ochrony przeciwsłonecznej. W przypadku przebarwień już istniejących trudno o  kremy -cud.  W tym przypadku naprawdę lepiej zapobiegać jak leczyć stąd ważna jest edukacja i fachowa porada. Ja nie lubię nikogo wprowadzać w błąd dlatego zawsze podkreślam, że krem przebarwienia nie zlikwiduje. Może je rozjaśnić.

Bardziej skuteczne natomiast będą zabiegi w salonie kosmetycznym. W zależności od charakteru przebarwienia rekomenduję peelingi oparte na działaniu kwasów.  Ich dizłanie jest wielokierunkowe. Rozjaśniają hamując syntezę melaniny. Barwnika którego nadmierna synteza i złe rozmieszczenie powoduje powstawanie przebarwień. Złuszczają naskórek na różnym poziomie (w zależności od rodzaju kwasu) wraz z zabarwionymi komórkami.

Na przebarwienia o łagodniejszym (powierzchniowym ) charakterze rekomenduję :

  • kwas migdałowy - złuszczanie jest nieduże, łatwo je ukryć, po zabiegu możecie od razu wrócić do normalniej aktywności, więcej o zabiegu przeczytacie Tutaj
  • kwas pirogronowy - dodatkowo likwiduje stany zapalne, dla skóry z przebarwieniami oraz trądzikowej, nie powoduje łuszczenia, rekomenduję mieszankę z mlekowym oraz azelainowym firmy Norel
  • kwas askorbinowy - bardzo dobrze działa na skórę z przebarwieniami spowodowanymi starzeniem, rekomenduję zabieg z wykorzystaniem 40% kwasu askorbinowego firmy Apis

Na przebarwienia zlokalizowane głębiej w skórze czy też oporne przebarwienia pociążowe (ostuda, melasma) polecam peelingi głębokie. Firmy specjalizujące się w produkcji specyfików dedykowanych medycynie estetycznej opracowały receptury działające bardziej radykalnie.

Wśród nich:
  • Cosmelan (Mesoestetic) - dwuetapowy zabieg o bardzo dobrej skuteczności,
  • Dermamelan - z kwasem alelainowym, kojowym, salicylowym, kompleksem witamin, działa nie tylko na przebarwienia ale także silnie odmładzająco
  • Nomelan Cafeico - z kwasem kawowym, ferulowym, kojowym ,glikolowym, salicylowym działa nie tylko na przebarwienia le także odmładza skórę i działa przeciwzapalnie
  • Yellow Peel Retises CT (Mediderma) - nowoczesna kombinacja czystego retinolu i witaminy C
O poszczególnych zabiegach mogłabym napisać więcej ale w poście chodzi mi bardziej na zwrócenie uwagi na same problemy skórne. Wybranym zabiegom poświęcę osobne wpisy.

Sucha skóra z tendencją do łuszczenia, alergiczna

Bardzo popularny problem. Często towarzyszy jej świąd, uczucie napięcia, szorstkość.  Lekarze rekomendują natłuszczające kremy i  dodatki do kąpieli.  Wśród nich seria E45 czy Oilatum. Jednak kiedy problem jest poważniejszy i  mamy do czynienia z egzemą - stosowanie wspomnianych produktów to za mało. Jak wiecie jest to  uciążliwy, często przewlekły  stan zapalny skóry z objawami zaczerwienienia. Może jej towarzyszyć opuchlizna, sączenie a w późniejszym okresie suchość i łuszczenie. Uszkodzony płaszcz lipidowy skóry wymaga nie tylko ochrony ale także nawilżenia. Wskazana jest też zmiana diety.

W gabinecie klientkom z suchą skórą polecam zabiegi oparte na składnikach dogłębnie nawilżających. Skupiam się także na sporządzeniu indywidualnego planu pielęgnacji na podstawie wywiadu z klientką. Takie plany znajdziecie także w mojej ofercie ale o tym później.

A co ze skórą egzymatyczną?

Egzema najczęściej jest przeciwskazaniem do stosowania wszelkiego rodzaju zabiegów. Stąd firmy starają się opracowywać specjalne kosmetyki z zawartością kwasu gammalinolenowego GLA. Udowodniono, że jego brak uwrażliwia skórę na działanie alergenów prowadząc do zmian typowych dla egzemy. Niestety kosmetyki  Gerard's czy Mary Cohr (bo o nich mowa) są trudno dostępne. Ja jednak mam dla Was coś specjalnego. Zapraszam na kolejne wpisy :)

Jestem ciekawa czy któryś z opisanych problemów dotyczy też Was drogie/drodzy czytelnicy?


Post Comment
Prześlij komentarz